Ipari ingatlan adásvétel esetén kell-e energetikai tanúsítvány?
Az energetikai tanúsítvány egy dokumentum, amely információkat tartalmaz egy épület energiahatékonyságáról. Célja, hogy az ingatlan vásárlója vagy bérlője tisztába legyen azzal hogy az ingatlan használata során milyen energiahatékonysági adottságokkal találkozik.
Az osztályba sorolás segít megbecsülni, az épület fenntartási költségeit, és egyben az energetikai korszerűsítés főbb irányait is megmutatja.
Hatályos jogszabály a 176/2008. (VI. 30.) Kormányrendelet, amely az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szól. Ebből érdemes kiindulni.
Mikor NEM szükséges energetikai tanúsítvány:
a) az önálló, más épülethez nem csatlakozó, 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű épületre.
b) az évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt lakhatás és pihenés céljára használt épületre;
c) a legfeljebb 2 évi használatra szánt felvonulási épületre, fólia- vagy sátorszerkezetre;
d) hitéleti célra használt épületre;
e) ha az ingatlan tulajdonostársai között kerül sor tulajdonjog-átruházásra.
f) nem kötelező a tanúsítvány, ha a tulajdon-átruházás a használatba vételi engedély megszerzése előtt történik.
g) nem szükséges tanúsítvány ajándékozás esetén sem.
h) a nem lakás céljára használt alacsony energiaigényű olyan mezőgazdasági, logisztikai és ipari épületre és épületrészre, amelyben a levegő hőmérséklete a fűtési rendszer üzemideje alatt nem haladja meg a 12 °C-ot vagy négy hónapnál rövidebb ideig kerül fűtésre és két hónapnál rövidebb ideig kerül hűtésre.
(tehát ez azt jelenti hogy ha bárki ekként üzemelteti az ipari ingatlant, amit nem fűt 12°C-nál magasabb hőfokra, vagy felfűti de csak 3,5 hónapra, vagy csak 1,5 hónapig hűt, akkor nem kell energetikai tanúsítvány)
i) műhelyre vagy az ipari területen lévő épületre, ha abban a technológiából származó belső hőnyereség a rendeltetésszerű használat időtartama alatt nagyobb, mint 20 W/m2, vagy a fűtési idényben több, mint húszszoros légcsere szükséges, illetve alakul ki.
(tehát ez azt jelenti hogy ha az ipari ingatlanban olyan technológiát használ ami fűti az ingatlant, vagy olyan technológiát amihez állandó légcsere szükséges)
Minden más esetben szükséges az energetikai tanúsítvány elkészítése amely az Eladó/Bérbeadó feladata.
Ezek alapján - ipari ingatlanok vásárlása vagy bérlése esetén - az esetek túlnyomó részében, az, nincs szükség energetikai tanúsítványra. Üzemeltetés módja sokszor azonos az utolsó két pontban leírtakkal.
Ha viszont olyan ipari ingatlanról van szó amely ahol rendeltetését tekintve jelentős élőmunka zajlik, és a hőmérséklet tartósan, meghaladja a 12°C-ot az ingatlan területének nagy részén, akkor van értelme az energetikai tanúsítványnak, és egyébként kötelező is.
Azoknak, akik ingatlant vásárolnak vagy bérelnek, érdemes részletesen megvizsgálni és megérteni az energetikai tanúsítványt, hogy ha szükségét látják javíthassanak az ingatlan energiahatékonyságán.
A tanúsítvány tartalmazza az épület energiahatékonysági osztályát is, amely skálán jelzi az épület energiafogyasztását és hatékonyságát. Az osztályozás általában az A-tól (nagyon energiatakarékos) az F-ig (nagyon energiaigényes) terjed.
Az energiahatékonysági fejlesztésekhez és felújításokhoz sokszor elérhetők különféle finanszírozási lehetőségek, kedvezmények és támogatások.
Bármely kérdés esetén keressenek bizalommal.
Radnai Ervin
ipari ingatlanközvetítő
és értékbecslő