Ugrás a tartalomra
Ipari telek

Ipari telkek közműellátás szempontjából történő besorolása

Ipari telek vásárlása esetén az egyik legfontosabb tisztázni való a közművek helyzete. Ennek törvényi meghatározásáról szól ez a cikk. Az országos és a helyi építési szabályzat a közműellátás szempontjából, négy fokozatba sorolja az építési telkeket, telekcsoportokat és ipari területeket.

A négy fokozat a következő:
- Teljesen közművesített
- Részlegesen közművesített
- Hiányosan közművesített
- Közművesítetlen

1. Teljesen közművesített az ipari telek, ha:
a) az energia (villamos energia, gáz vagy távhő)
b) az ivóvíz
c) a szennyvízelvezetés és -tisztítás, valamint
d) a közterületi csapadékvíz-elvezetés
együttesen közüzemi vagy közcélú szolgáltatással történik.

2. Részlegesen közművesített az ipari telek, ha:
a) a villamos energia
b) az ivóvíz
c) a közterületi csapadékvíz-elvezetés közüzemi vagy közcélú szolgáltatással,
d) a szennyvíz tisztítása és elhelyezése egyedi szennyvízkezelő berendezéssel, vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárggyal, vagy időszakos tárolása egyedi zárt szennyvíztárolóban történik.

3. Hiányosan közművesített az ipari telek, ha a részleges közművesítettségre előírt feltételek valamelyike nem áll fenn.

4. Közművesítetlen az ipari telek, ha nincs közüzemi vagy közcélú szolgáltatás.

A közművesítettség közüzemi ellátással vagy egyedi közműpótlók, megújuló energiaforrások alkalmazásával történhet. 
Fontos szempont még a távközlés és az internet hálózatához történő hozzáférés is, de ezek nem közművek. Az ipari telkek közművesítettsége egy olyan kritikus tényező, amely nagyban befolyásolja a telek értékét, hasznosíthatóságát és a rajta megvalósítható fejlesztések sikerességét.
A közműigényeket a leendő létesítmény jövőbeni működéséhez kapcsoltan érdemes meghatározni. Egy közművesítetlen telek fejlesztése jelentős költségekkel járhat. 
A közművesítés hosszadalmas folyamat lehet, különösen a szükséges engedélyek beszerzése és a kivitelezés időigénye miatt. Egy közművesített telek azonnal használatba vehető, így a fejlesztési projektek gyorsabban elkezdhetők.

A cikk forrása részben a (253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (OTÉK), amely meghatározza azokat a követelményeket, amelyek alapján egy adott terület vagy telek közművesítettségéről beszélhetünk. 

Bármely kérdés esetén keressenek bizalommal.

 

Radnai Ervin
ipari ingatlanközvetítő
és értékbecslő